Složené úročení je váš přítel

Spousta lidí má se slovem “úrok” asociované samé špatné věci. A to z dobrého důvodu. Mnoho z nás platí úroky, které když složíme, tak vlastně platíme úroky z úroků. Když jsme v dluzích, tak tato situace ke zhoršování našeho finančního problému a je pak velmi obtížné se z dluhové pasti dostat.

Ve skutečnosti je složené úročení nástroj. Velmi silný nástroj. Jestli dobrý nebo špatný záleží na tom, jestli ho umíte používat. V případě složeného úroku strašně moc záleží na tom, na jaké straně jste. Pokud na straně věřitele, máte vyhráno. Pokud na straně dlužníka, tak máte docela problém.

Složené úročení

Pochopit složený úrok není nic těžkého a přitom jeho síla je obrovská. A věděl to i Albert Einstein, který prohlásil:

Složený úrok je osmý div světa. Kdo mu rozumí, vydělá na něm. Kdo ne, doplatí na něj.

Složená úroková míra je jako dvojitá čokoládová poleva pro Vaše úspory. Vyděláváte peníze nejen z peněz, které si uložíte, ale také z peněz, které jste již vydělali na úrocích. Získáváte tedy úroky z úroků. V tom tkví rozdíl mezi složeným úrokem a jednoduchým úrokem, kde je úrok vyplacen jen jednou a to na konci určitého období. Termínovaný vklad je typickým příkladem jednoduchého úroku v praxi.

Efekt složeného úročení

Pokud investujete 10 000 Kč při zhodnocení 5%, tak v případě jednoduchého úroku vyděláte po 5 letech 2 500 Kč (500 Kč za každý rok). Suma sumárum tak budete po 5 letech mít 12 500 Kč.

Pokud ale investujete 10 000 Kč při stejném zhodnocení, tak v případě měsíčního složeného úročení vyděláte po 5 letech 2 834 Kč. To kvůli tomu, že úroky se vyplácí každý měsíc a navyšují tak investovanou částku. Získáváte tak také úroky z úroků. Po 5 letech tak budete mít 12 834 Kč.

Rozdíl 334 Kč se na první pohled nezdá být příliš velkým, ovšem pokud bychom počítali s delším časovým obdobím než je 5 let, tak by se tento rozdíl začal rychle zvětšovat a zjistili bychom tak, že rozdíl mezi složeným úročením a jednoduchým úročením, je skutečně obrovský.

Komentáře