Finanční rady a tipy pro mladé lidi

Většina mladých lidí se příliš nezajímá o to, jak se zajistit do budoucna. Mnoho lidí si myslí, že tato problematika je několik dekád daleko, takže mají spoustu času vydělat peníze, ze kterých budou v důchodu žít. Navíc jim jejich současná ekonomická situace jim ani příliš prostoru pro zabývání se touto otázkou nedává. Mají co dělat aby měli dost peněz jako mladí, natož se ještě začít zaopatřovat na stáří. Nicméně to vypadá tak, že dnešní mladí lidé se rozhodně na nějakou podporu od státu ve stáří spoléhat nemohou, takže minimálně malé zamyšlení se nad touto problematikou rozhodně není na škodu.

Pokud je Vám mezi 20 a 30 lety, důchod vypadá jako problém, na jehož vyřešení máte celý život. Máte mnoho jiných záležitostí, na které je třeba se soustředit jako třeba svatba, získání dobré práce nebo třeba bydlení. Ve srovnání s těmito tématy vypadá spoření na důchod jako něco, o co se v této životní etapě nemusíte příliš zajímat. Do značné míry je to asi pravda, ale ne zcela úplně.

Pokud si zvyknete dávat si ze svého platu stranou malou část financí jako spoření na důchod, bude Vás tento zvyk provázet celý život. S úroky, které – pravda – nejsou příliš velké, se Vám podaří si za dobu svého života vytvořit solidní zajištění na stáří.

Hned jak to bude možné si také začněte budovat jakýsi rezervní záchranný fond. Jedná se o množství peněz, které Vám pomůže vyrovnat se s nepředvídatelnými nepříjemnými životními zvraty jakými je třeba ztráta zaměstnání, vážné zranění nebo třeba zničení auta potřebného pro dojezd do práce. Tato finanční rezerva Vám umožní přečkat tyto nepříjemné události bez nutnosti vzít si půjčku a dost možná tak i upadnout do dluhové pasti, ze které byste se třeba mohli už jen horko těžko vyhrabávat. Doporučuje se, aby tento kritický fond byl tak velký, aby Vám umožnil vyžít 3-6 měsíců bez jakýchkoliv příjmů.

V případě, že uvažujete o koupi domu, což lze mimochodem označit za jednu z nejlepších cest k zabezpečení se na důchod, pak můžete začít šetřit už nyní. A to i v případě, že si jej chcete vzít na hypotéku. Pokud si našetříte nějaké peníze předem, bude se Vám hypotéka snadněji splácet.

Komentáře